Црвени крст Шамац обиљежио 100 година постојања и рада (ФОТО)

Општинска организација Црвеног крста (ЦК) Шамац обиљежила је 100 година од оснивања.
Овим поводом одржана је свечана академија у кино сали, а на кеју на Сави су волонтери ЦК извели показну вјежбу спасилачког тима ООЦК Шамац, те показну вјежбу тимова прве помоћи.
Симулирано је спасавање и реанимација утопљеника и особа повријеђених у пожару у сарадњи са припадницима Територијалне ватрогасне јединице, Цивилне заштите и хитном помоћи.
На академији је изведен пригодан програм волонтера ЦК из основне школе и уручене су захвалнице истакнутим институцијама и појединцима, а у културно забавном програму учествовали су чланови КУД „Посавина“ из Црквине.

Предсједник Општинског одбора ЦК Шамац Озрен Станимировић рекао је да су у љетопису школа пронађени подаци да је прва организација ЦК на овом подручју основана 1921. године, а те године је осниван и ЦК на територији Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца.
„Имамо 60 активних волонтера који су подијељени у групе и раде као спасиоци у случају елементарних непогода, а имамо и велику групу добровољних давалаца крви“, рекао је Станимировић.
Генерални секретар ЦК Републике Српске Сњежана Ковач истакла је да је 100 година рада ЦК Шамац јубилеј вриједан поштовање, те да су ријетке организације у структури ЦК Српске које се могу похвалити да су радиле у континуитету и биле уз своје становнике и у рату и у миру.
„ЦК Шамац је организација која најбоље функционише на подручју Посавине, Семберије и Мајевице“, навела је Ковачева и похвалила рад секретара ове општинске организације Данице Радуловић.
Предсједник Скупштине општине Шамац Симо Варадиновић истакао је важност ЦК за ову општину, наводећи да су његове активности и рад волонтера највише долазиле до изражаја у ванредним ситуацијама.
„Издвајам организацију добровољног давања крви, а актуелан је и пројекат „Старење и здравље“ који реализује швајцарски ЦК и ЦК Шамац, а општина им је партнер. Ове године смо у буџету издвојили 40.000 КМ и сваке наредне године биће већи износ новца како би пројекат био спроведен на најбољи начин“, каже Варадиновић.
Генерални секретар Друштва Црвеног крста БиХ Рајко Лазић рекао је да им је циљ да у Недјељи ЦК покажу јавности да рад ове организације не значи само подјелу пакета помоћи, него много више.
Представницима Црвеног крста Шамац предсједник Скупштине Симо Варадиновић уручио је испред општине захвалницу за истакнути рад у хуманим акцијама, Милорад Арлов уручио је књигу „Хумано срце!“, док је генерални секретар ЦК РС Сњежана Ковач уручила умјетничку слику.