Одржана XXXV редовна сједница Скупштине (ВИДЕО)

На XXXV редовној сједници одборници су расправљали о седам тачака дневног реда значајних за ову локалну заједницу.
Највеће интересовање одборника изазвала је Информација о реализацији Закључка Скупштине општине Шамац у вези пресуде Вишег привредног суда у Бањалуци донесеној по жалби Општине Шамац у спору са Н.Б.С. Гроуп, а коју је образложио начелник општине Ђорђе Милићевић.

Начелник општине Шамац Ђорђе Милићевић каже да оно што се током данашње расправе углавном могло чути је да је један дио одборника инсистирао на чињеници да постоји нешто од 2016. године до данас што није учињено.
„Све што се могло предузети по овом питању, предузето је, Правобранилашту као законском заступнику Општине је све достављено у року. Нико није довео у питање да ли је „НБС Гроуп“ поштовала Уговор, није га поштовала то је очито, али кључно је ако знамо да они нису испоштовали Уговор да је онда много  опрезније требало раскидати Уговор. Ту мислим на чињеницу да када је раскидан Уговор нигдје се не види да је изашао судски вјештак том приликом од стране Општине  и процијенио стварно стање тих објеката“, каже Милићевић.
Он каже да је због тога  данас и предложио Скупштини закључак да се испита одговорност свих учесника у овом поступку од 1999. године закључно са данашњим даном.

Предсједница Скупштине Николина Шкрбић је након сједнице изјавила новинарима да су сједници присуствовали начелник општине Шамац који је био на челу Општине када је 1999. године закључен овај Уговор, начелник општине који је био у периоду када је раскинут Уговор са „НБС Гроупом“, након чега је услиједила тужба против општине Шамац и садашњи начелник кога је ова пресуда дочекала и који је на челу општине која мора да исплати преко 2 милиона КМ по овом основу.
„Драго ми је да је Скупштина на данашњој сједници донијела закључак који је предложио садашњи начелник Ђорђе Милићевић, да се позову истражни органи да преиспитају комплетан поступак од 1999. године, тј. од закључења Уговора, па преко раскида Уговора, Тужбе и свих активности које су вођене у овом поступку до дана данашњег. Треба да  се испита ако постоји одговорност актера који су учествовали у овом поступку, јер ово је заиста огроман терет за све грађане наше општине, а ако ништа због млађих генерација које ни криве ни дужне испаштају“, каже Шкрбићева, поводом тога.

Одборницима Скупштине обратио се и бивши начелник Саво Минић.
„Од преузимања власти, као начелник имао сам преговоре  који су трајали двије године, а о томе редовно обавјештавао Скупштину како и на који начин да се тај Уговор раскине имајући у виду да фирма „НБС Гроуп“ са којим је Општина Шамац имала потписан Уговор већ од тада није имала никакву пословну активност”, каже Минић.

На данашњој редовној сједници Скупштине општине одборници су усвојили Одлуку о дугорочном кредитном задужењу општине.
Кредитна средства ће се реализовати по намјени и условима за измирење обавеза по Пресуди окружног привредног суда у Добоју од 31. 12. 2018. године гдје је тужилац „Н.Б. С. Гроуп“ д.о.о. Шамац везан за Спомен дом Митар Трифуновић Учо у Шамцу.
На истој сједници Скупштине одборници су дали подршку Ребалансу Буџета за 2019. годину у износу од 7.725.000 КМ што је за један одсто више у односу на усвојени Буџет за 2019. годину.
Буџетски приходи су 7.100.000 КМ, примици за нефинансијску имовину 495.000 КМ и остали примици од 130.000 КМ.
Одборници су данас дали подршку o Приједлогу одлуке о измјенама одлуке о избору најповољнијег понуђача и додјели у закуп пољопривредног замљишта у својини РС Миљић Сави из Доње Слатине, те информација Полицијске станице Шамац о безбједносној ситуацији на подручју општине Шамац са аспекта појаве миграната.