Доња Дубица – повратак

У село Доња Дубица у Федерацији БиХ, у општини Оџак, које је у рату страдало и чије су куће порушене, на своја огњишта вратили су се махом старији мјештани и тек неколицина младих. Повратак иде али споро, а 35 домаћинстава која ту живе не губе наду да ће се и други Срби вратити када буду обезбијеђени услови. Они који су се вратили имају кров над главом, какав-такав, имају њиве које обрађују, шуме из којих обезбјеђују огрев, имају и цркву Успења пресвете Богородице која је у овом селу постојала 100 година, али је у рату била уништена.

Црква је обновљена у августу 2011. године и сада се у њој одржавају парастоси за погинуле. Ту је мјесно гробље. Гдје год да живе Дубичани, они се сахрањују у родној Дубици.

Од предратних преко 200 домаћинстава вратило се око 35. Један од млађих повратника је Јовица Радишковић, потпредсједник Завичајног удружења "Дубичани".

Према његовим ријечима, од када је обновљена црква, редовно се одржава парастос за погинуле у Другом свјетском рату и отаџбинском рату, јер је споменик оскрнављен.

"Надам се да ће ићи набоље и очекујемо да ће се поправити стање. Очекујемо да нам и општина Оџак и сви који су у могућности помогну, јер, када би се поправила инфраструктура, био би већи повратак“ – каже Радишковић додајући да их помаже општина Шамац и људи који су некада живјели у Дубици, а сада су расути по свијету.

Седамдесетседмогодишњи Саво Броћило вратио се 2000. године у своје родно село. "Нема повратка, мало нас је, углавном старији, има пуно порушених кућа" - каже Саво. Он је запамтио Други свјетски рат иако је тада имао само девет година.

"У кући Симе Зарића у Трњаку у Другом свјетском рату био је покољ 242 лица, међу којима су убијени и моји рођаци. Бачени су у септичку јаму из које је врила људска крв. Сјећам се да су 1947. године из те јаме извађени сви мртви и пренесене кости на споменик у Дубицу, али, на несрећу, и у овом рату споменик је оскрнављен“ – каже Броћило додајући да је у три села - Доња Дубица, Трњак и Струке - убијено 752 лица, од чега 332 дјеце.

У прошлом отаџбинском рату Броћило је био у логору.

Председник Скупштине Шамца Предраг Маринковић истиче да је општина са Дубичанима покренула прошле године иницијативу за обнављање споменика из Другог свјетског рата.

"Дубица јесте у Федерацији, у Оџаку, али општина Шамац осјећа обавезу да буде присутна, да помогне народу који се вратио овдје да живи. Велики број житеља из Дубице живи у Шамцу, али тамо има своја имања, па желимо да помогнемо колико је то могуће - каже Маринковић, додајући да је у прољеће на овом подручју била акција "Пројект тима", који је ангажован путем општине Шамац да уклони рушевне куће.

Предрачунска вриједност споменика, да би био враћен у првобитно стање, износи 36.000 КМ. Министарство рада и борачко-инвалидске заштите одобрило је 5.000 КМ, а општина Шамац је такође обезбиједила средства да се у прољеће почне са обнављањем, а очекују и помоћ општине Оџак.

Осим Завичајног удружења "Дубичани", у Доњој Дубици активно ради и фудбалски клуб "Братство".

Светлана Павловић, дипл.журналиста