Пронаталитетна политика и подршка породици

Начелник општине Шамац Ђорђе Милићевић изјавио је новинарима да је у 2020. години за пронаталитетну политику и подршку породици упркос ограниченим средствима у Буџету и проблемима везаним за KOVID 19  из Буџета издвојено преко 80.000 КМ.
Он додаје да је претходних година Општина Шамац једнократно  према  Скупштинској одлуци о подстицању наталитета на подручју Шамца исплаћује  по 100 КМ за прво и друго рођено дијете, 1.000 КМ за треће и 500 КМ за четврто и свако сљедеће, а од 2017. године вишечланим породицама са четворо и више дјеце сваки мјесец исплаћује 100 КМ, којих је у овом моменту 25 породица.

„У Нацрту Буџета за 2021. годину мјесечни редован износ од 100 КМ повећаћемо на 150 КМ да дамо додатну подршку породицама која су се у ова тешка времена усудила да имају четворо и више дјеце“, каже Милићевић додајући да je од 2017. године из Буџета издвојено 20.000 КМ  брачним паровима којима помажу за вантјелесну оплодњу са по 2.500 КМ по једном пару, а који се јаве путем Јавног позива који објављује Општина сваке године.
Милићевић је најавио да ће кроз мјере подршке породици сваки првачић који крене у школу, а који су до сада добијали по 100 КМ. Нацртом Буџета за 2021. годину повећати износ од 150 КМ како би постојеће мјере подршке породици и пронаталитетне политике биле на вишем нивоу.
Он је додао да општина Шамац суфинансира и превоз ученика иако локалне заједнице немају законску обавезу да финансирају превоз ученика Основних и Средњих школа, општина Шамац сваке године суфинансира да мјесечна карта родитељима буде нешто нижа, Општина издваја 10.000 КМ за превоз ученика Основних школа и једно цијело полугодиште бесплатан превоз ученика Средње школе.
Милићевић напомиње да је подршка и останку младих, стварању нових кадрова на овом подручју, а кроз Нацрт Буџета за 2021. годину поред стипендирања студената, стипендираће  дефицитарна средњошколска занимања са акцентом на занатска.

Мухамед Мехмеди из Шамца има четворо дјеце, дјевојчицу први разред Средње школе, сина пети разред и двоје близанаца по три године, добијао је за свако дијете од општине помоћ за свако дијете, а сада добија једнократну мјесечну помоћ од по 100 КМ на чему је много захвалан и много му значи.