Обиљежено 28 година од оснивања Друге посавске бригаде

Поводом  28 година од оснивања Друге посавске бригаде Војске Републике Српске, представници ОБО Шамац, Општинске управе и Удружења логораша положили су вијенце на централни споменик и служен је парастос за погинуле борце.
Предсједник Општинске борачке организације Шамац Радован Зорановић  рекао је  да је кроз Другу посавску пјешадијску бригаду прошло преко 7.000 бораца, од којих су према последњим подацима које су сакупили у припреми Монографије страдало 494 а рањено je 1.220 бораца.

Он подсјећа да обиљежавајући дан Друге посавске бригаде присјећају се свих бораца који су учествовали у бригади и у ослобађању ових простора и стварању РС.
„Друга посавска бригада је формирана 17. маја 1992. године као наследник 17. тактичке групе, а овај дан обиљежава се од 1994 године,“ каже Зорановић.
Зорановић истиче да се обзиром на околности ове године овај дан не обиљежава као до сада, средства која би се утрошила за те намјене преусмјерили су у куповину 41 прехрамбеног пакета за демобилисане борце слабијег материјалног стања.
Начелник општине Шамац Ђорђе Милићевић истакао је да је ово дан када је српски народ Посавине показао да има смјелости и храбрости да одбрани просторе на којима је вјековима живио, те да је много жртава народ средње Посавине дао на овом подручју како би покољења која долазе живјели заједно са свим народима на овим просторима.
„Данас се не сјећамо само оних који су дали своје животе, него и породица које су иза њих остале. Општинска управа сваку годину настоји да повећа финансијска средства за помоћ борцима и РВИ од прве до четврте категорије“ каже Милићевић додајући да  слиједе активности на реновирању споменика на овом подручју.

Светлана Павловић, дипл.журналиста