Избори за чланове Савјета мјесних заједница 3. децембра

Избори за чланове Савјета у 25 мјесних заједница (МЗ) на шамачком подручју биће одржани 3. децембра од 9 до 15 часова рекла је данас предсједница Скупштине општине Шамац Николина Шкрбић, додајући да је на септембарској сједници донешена одлука о расписивању избора.
Она је додала да се чланови савјета бирају непосредним тајним гласањем на збору грађана.

„Да би избори били валидни у МЗ у којима има до 500 бирача мора бити присутно најмање 20 бирача, од 501 до 1.000 бирача мора бити присутно најмање 30, од 1.001 до 3.000 бирача најмање 40, те за више од 3.000 бирача преко  65 бирача“ – каже Шкрбићева.
Шкрбићева додаје да ће Савјет бити изабран 3. децембра, а на првој конститутивној сједници новоизабрани савјет ће бирати свог предсједника.
„Мјесна заједница као најмања ћелија локалне управе преко свог савјета комуницира са општинском управом и рјешава конкретне проблеме који тиште њихове становнике“ – каже Шкрбићева додајући да је битно да што већи број бирача изађе на изборе, те да се изаберу квалитетни чланови савјета који желе да раде.

Предсједница Општинске изборне комисије (ОИК) Вукосава Бабић каже да све активности крећу од данас, али они као комисија већ раде на припреми календара изборних активности који ће бити објављен на интернет страници општине и огласној табли, како би сви учесници на изборима били благовремено упознати.
„Кандидатске листе може подносити политички субјекат који има на шамачком подрчју своје одборе, удружења грађана, групе грађана у зависнсти од броја бирача у својој мјесној заједници“ – каже Бабићева подсјећајући да 21 мјесна заједница има по пет чланова савјета, а у Горњој Црквини, Обудовцу, Шамцу и Горњој Слатини по седам чланова.