За 52 корисника дато у закуп земљиште

На састанку Савјета за пољопривреду расправљано је о давању у закуп земљишта на подручју општине Шамац по јавном позиву расписаном у марту ове године, гдје је констатовано да су 52 апликанта испунили услове из Јавног позива и добили пољопривредне површине у закуп  на  кориштење.
Потпредсједник Савјета за пољопривреду у општини Шамац Стојан Маринковић каже да је дио апликаната већ добио сагласност Министарства пољопривреде, а остали ће је добити врло брзо.

Маринковић додаје да ће одмах обавијестити свих 52 корисника да су прошли прцедуру  јавног позива, те да ће након сагласности Министарства пољопривреде бити потписани уговори са њима и увести их у посјед.
Он каже да су припремили обавјештење и за лица која бесправно улазе у парцеле, те да омогуће онима који су добили земљиште у закуп несметано уђу у посјед.
„На основу давања земљишта под закуп имаћемо евиденцију о величини површина које су културе засијане. Општина ће почети добијати одређена средства од закупа која нису мала. Направићемо ред, пољопривредни произвођачи који су регистровани, односно који су добили земљиште могу да се евидентирају и остваре субвенције Министарства пољопривреде чиме ће значајно појефтинити своју производњу и довести своје приозводе у конкурентан положај“ – каже Маринковић.

Предсједник Савјета за пољопривреду Светозар Евђић истиче да су по овом јавном позиву ушли у процес 712 ха додјеле земљишта у својини РС, те да на овом подручју има још 150 ха земљишта које ће по посебном програму иде на лицитацију.
„Мислим да ћемо до половине следеће године овај процес давања у закуп пољопривредног земљишта  у својини РС окончати. Са  поносом могу рећи да ћемо бити општина која ће преко 50% површина дати у закуп регистрованим пољопривредним газдинствима, а нешо мање од  50% ће бити под концесијама што је врло повољан однос имајући у виду стање на другим јединицама локалне самоуправе“ – каже Евђић.