Превенција од поплава у општинама Шамац, Домаљевац - Шамац и Вукосавље

У организацији Удружења Независног бироа за развој (НБР) и Општине Вукосавље, у скупштинској сали Општине Вукосавље, одржан је састанак организација које чине систем цивилне заштите општина Вукосавље, Шамац и Домаљевац-Шамац.
Састанак представља наставак  активности које се реализују с циљем побољшања  општинских планова везаних  за превенцију, смањење ризика од плављења, те заштиту и спашавање од поплава.

„Као први корак, у низу тих активности, урађена је Анализа политика и капацитета јединица локалне самоуправе у области заштите и спашавања са посебним акцентом на поплаве, чији су закључци данас разматрани, усаглашени и верификовани, након чега су подржане и препоруке о будућим активностима које ће допринијети унапређењу ове области“ – каже извршни директор НБР Енвер Сарван.
Он је додао да су кључни актери система цивилне заштите све три општине усагласили приједлог текста Споразума о заједничкој сарадњи у области заштите и спашавања.
„Овим документом, раније успостављена добра сарадња између општина, биће знатно унапријеђена. Споразум би требало да буде и формално потписан до краја имплементације Пројекта. Ове активности биће настављене и кроз креирање заједничког система раног упозоравања, чиме би превенција од поплава, ових општина, била знатно унапријеђена“ - каже Сарван.

Он каже да су данас окупили све кључне актере из система ЦЗ са три општине, те да се сви капацитети којима располажу унаприједе, повежу и једни другима помажу.
„Кључне препоруке су да питање превенције од поплава мора ући у Стратегије општина, те да се убудуће планирају већа средства“ - каже Сарван.
Вршилац дужности начелника за привреду и дрштвене дјелатности у општини Вукосавље  Зекеријах Бахић каже да је у пројекат укључен велики број учесника, а да се идеја о превенцији од поплава приближила великом броју грађана, те да пројекат сматрају успјехом.
Помоћник начелника у служби Цивилне заштите општине Домаљевац – Шамац Мирослав Луцић истиче да је на њиховом подручју урађено много на превенцији од поплава почев од санације водозаштитних објеката и каналске мреже и др.

„Овим пројектом је предвиђен систем раног упозравања и веза три општине које се налазе у сличној ситуацији о водотоку који угрожава сва три подручја“ – каже Луцић.
Наведени скуп је  дио активности које се одржавају у оквиру пројекта: „Подршка одрживом опоравку од поплава за Домаљевац–Шамац, Шамац и Вукосавље“ који финансира Европска унија кроз Програм подршке цивилном друштву за опоравак од поплава 2014.
Укупна вриједност пројекта износи 201.406,90 €, од чега ЕУ финансира: 181.265,49 €, (90%), а сарадници на Пројекту 20.140,61 €, (10%).
Пројекат траје 12 мјесеци а проводи га Удружење НБР у сарадњи са Општинама Домаљевац-Шамац, Шамац и Вукосавље.